Kurs Autoratownictwa na Via Ferratach

Ferraty to nie tylko spacer, ale prawdziwa pionowa przygoda! Nie ryzykuj swojego bezpieczeństwa, bądź przygotowany na każdą ewentualność. Nie wierz w mit, że lonża i przepinanie karabinków wystarczą. Przekażemy Ci wiedzę, jak radzić sobie w razie wypadku i zminimalizować jego skutki, nawet jeśli pomoc nie jest natychmiast dostępna. Ciesz się swoją pionową przygodą, bezpiecznie, dzięki naszemu wsparciu!

Cena: 440 PLN

cena nie zawiera kosztów dojazdu*

Po wybraniu terminu zobaczysz informacje o liczbie dostępnych miejsc!

Czas trwania: 1 dzień

Poziom zaawansowania: zaawansowany

Zaczynamy w: Tatranská Kotlina

Grupa: 5 osób

Teren: Tatry Bielskie

Nocleg: bez noclegu

Via ferrata to specjalny rodzaj szlaku górskiego, łączący elementy wspinaczki i trekkingu. Te trasy górskie zostały wytyczone w pionowych ścianach, które tradycyjnie były dostępne tylko dla doświadczonych wspinaczy. Dzięki instalacji sztucznych udogodnień, takich jak stalowe liny, klamry czy wiszące mosty, są one dostępne dla szerszego grona chętnych. Via ferrata jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą poczuć emocje związane ze wspinaczką, nie targając jednak plecaka sprzętu 😉

Nasz kurs zaczniemy od pokazania Tobie podstawowych węzłów. To będzie też moment, kiedy poznasz zastosowanie liny – od asekuracji słabszej osoby, po zjazd na niej . Nauczysz się też jak w razie potrzeby wyciągnąć nieprzytomnego partnera na półkę skalną. Zaznajomisz się ponadto z zestawami do dodatkowej asekuracji na ferratach – firm Edelrid i Skylotec. Dowiesz się też jakie zastosowanie mają węzły zaciskowe!

To będzie dla Ciebie kompendium sposób radzenia sobie z najpopularniejszymi sytuacjami awaryjnymi spotykanymi na żelaznych drogach, uzupełnionymi o elementami górskiej, taktycznej pierwszej pomocy koniecznymi w takich wypadkach. Ułatwi Tobie też wyjścia z dziećmi wymagającymi dodatkowej asekuracji linowej.

Program obejmuje m.in. tematy:
obsługa sprzętu ferratowego – lonż specjalnych (m.in. Ferrata.Bloc, Skylotec Rider 3.0), rozwiązywanie sytuacji awaryjnych, zjazdy, podstawowa asekuracja linowa, użycie węzłów zaciskowych, proste wyciągarki linowe, metoda U.

Szkolić będziemy się w tak zwanym “Starym Kamieniołomie” w Tatrzańskiej Kotlinie – w Słowackich Tatrach Bielskich. Ten bardzo znany rejon wspinaczkowy oferuje nam dostęp do jednej z pierwszych słowackich Via Ferrat “HZS Byvaly Lom”, o trudnościach do C. Droga ta jest specjalnie przygotowana dla celów edukacyjnych i w połączeniu całym rejonem wspinaczkowym da nam szansę bardzo dokładnie pokazać całość materiału w praktycznych sytuacjach. 

Dzięki bliskości miasteczka nie tracimy czasu na zbędną logistykę – dojście z parkingu to niecałe pięć minut, też dzięki temu po udanych zajęciach możecie skorzystać z uroków tego niegdysiejszego uzdrowiska 😉

W cenie:
opieka certyfikowanego instruktora,
wypożyczenie sprzętu ferratowego i wspinaczkowego,
realizacja programu,
certyfikat ukończenia.

Nie jest zawarty w cenie dojazd (można w miarę miejsc skorzystać z transportu naszych instruktorów), wyżywienie, i inne, które nie zostały wymienione w akapicie “w cenie”.

7.00-8.00 ‒ wyjazd z Krakowa*
10.30 ‒ spotkanie na parkingu pod ferratą, rozdanie sprzętu i rozpoczęcie zajęć
10.45-17.30 ‒ zajęcia praktyczno-teoretyczne na ferracie
17.45 ‒ zakończenie zajęć
20.30 (około) ‒ powrót do Krakowa*

*dotyczy osób, które zadeklarowały chęć nieodpłatnego przejazdu z naszymi instruktorami
(godziny i kolejność zajęć mogą ulec zmianom i są orientacyjne)

Lista sprzętu do pobrania.

Jako ubezpieczenie polecamy wykupienie członkostwa w Deutscher Alpenverein S. Kattowitz – oddziale największego na świecie klubu wysokogórskiego i związku sportowego (kontakt odbywa się po polsku).

Jeśli jednak potrzebujesz ubezpieczenia krótkoterminowego nasz zaprzyjaźniony broker PZU ma przygotowaną ofertę dla kursantów – w celu jej uzyskania skontaktuj się z Bogdanem Wójcikiem tel.+48 508 329 807 email: mcfbw66@gmail.com