ABC Lawin

Wypadki mają to do siebie, że pojawiają się niezapowiedziane, dlatego ciężko będzie się uczyć ich unikania, gdy już się wydarzą.

Dlatego w ramach naszych zajęć nauczymy Ciebie ratownictwa i podstaw prewencji, opowiemy też o zasadach bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać w terenie zagrożonym lawinami. Żeby nie marznąć nadmiernie – nieco teorii wprowadzimy za pomocą nowych technik dwa dni przed kursem – w postaci specjalnego webinaru.

Cena: 440 PLN

cena nie zawiera kosztów dojazdu (możliwy bezpłatnie z instruktorami)

Po wybraniu terminu zobaczysz informacje o liczbie dostępnych miejsc!

Czas trwania: 1 dzień

Poziom zaawansowania: początkujący

Zaczynamy w: Zakopane

Grupa: 8 osób

Teren: Tatry Polskie

Nocleg: bez noclegu

Lawiny śnieżne są niezwykle gwałtownym zjawiskiem, występującym praktycznie we wszystkich górach. Dochodzi do nich, gdy pokrywa śnieżna zalegająca na zboczach traci stabilność i w gwałtowny sposób osuwa się ze stoku. Siła z jaką niszczą wszystko na swojej drodze skłoniła amerykańskich badaczy do nazwania ich białym smokiem. Jednak jak i tego mitycznego potwora lawinę można ograć swoją wiedzą i rozsądkiem. Przede wszystkim przygotowaniem wycieczki, prewencją i dobrym przygotowaniem do ratownictwa koleżeńskiego. Pod lawiną średni czas przeżycia to piętnaście minut, dlatego można polegać tylko na ogarnięciu swoich kompanów.

Właściwy sprzęt w górach jest obowiązkowy, ale sam nie pomoże w nagłych wypadkach, chyba że naprawdę wiesz, jak go używać. n jest idealny dla początkujących, ale także dla zaawansowanych turystów i wspinaczy, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Otrzymasz zwięzłe, niezbędne informacje o tym, jak korzystać ze sprzętu lawinowego, zrozumiesz też strategię skutecznego ratowania towarzysza: właściwy sposób postępowania po lawinie, w tym intensywne szkolenie w zakresie poszukiwania zasypanych ofiar, sondowania i skutecznego kopania. W czasie webinaru przed kursem wprowadzimy pierwsze zagadnienia dotyczące samych lawin i prewencji. Jako, że całe szkolenie ma formę wycieczki będzie to okazja by w praktyce przećwiczyć dobre praktyki podczas wyjścia w teren zagrożony.
Program obejmuje m.in. tematy:
ratownictwo lawinowe i sprzęt do niego używany, podstawy prewencji, dobre praktyki w wyjścia w teren zagrożony.

W cenie:
webinar online przed zajęciami,
opieka certyfikowanego instruktora,
bilet na kolejkę krzesełkową*,
bilet do parku narodowego*,
realizacja programu,
wypożyczenie sprzętu,
certyfikat ukończenia,
*jeśli występuje

Nie jest zawarty w cenie dojazd (można w miarę miejsc skorzystać z transportu naszych instruktorów), wyżywienie, i inne, które nie zostały wymienione w akapicie “w cenie”.

Dwa dni przed szkoleniem
19.00-21.00- spotkanie: webinar online / wstęp teoretyczny

Dzień szkolenia
5.00-6.00 – wyjazd z Krakowa*
8.30-9.00 – spotkanie na parkingu, rozdanie sprzętu i rozpoczęcie zajęć
9.30-15.00-zajęcia praktyczno-teoretyczne w terenie
16.00-16.30 – zakończenie zajęć na parkingu
19.30 (około) – powrót do Krakowa*

*dotyczy osób, które zadeklarowały chęć nieodpłatnego przejazdu z naszymi instruktorami
(godziny i kolejność zajęć mogą ulec zmianom i są orientacyjne)

Lista sprzętu do pobrania.

Jako ubezpieczenie polecamy wykupienie członkostwa w Deutscher Alpenverein S. Kattowitz – oddziale największego na świecie klubu wysokogórskiego i związku sportowego (kontakt odbywa się po polsku).

Jeśli jednak potrzebujesz ubezpieczenia krótkoterminowego nasz zaprzyjaźniony broker PZU ma przygotowaną ofertę dla kursantów – w celu jej uzyskania skontaktuj się z Bogdanem Wójcikiem tel.+48 508 329 807 email: mcfbw66@gmail.com