Kurs ABC Via Ferrat

Żeby powiedzieć B, najpierw trzeba powiedzieć A. Kurs ABC via ferrat to dobry wstęp do przygody z górami.

Co to jest via ferrata? W języku włoskim termin ten oznacza żelazną drogę, czyli wytyczony w skałach szlak, który wzmocniono metalowymi elementami. Wyprawa taką trasą to połączenie górskiej wędrówki i wspinaczki.

Cena: 440 PLN

cena nie zawiera kosztów dojazdu*

Czas trwania: 1 dzień

Poziom zaawansowania: początkujący

Zaczynamy w: Martin/Liptovské Revúce

Grupa: 5 osób

Teren: Mała Fatra/Wielka Fatra

Nocleg: bez noclegu

Via ferrata to połączony szlak pieszy i wspinaczkowy w górach. Jeśli wędrowałeś po górach i uważasz, że wspinaczka sportowa nie jest dla Ciebie, to dobrze trafiłeś 🙂 Te górskie ścieżki zostały wytyczone w pionowych zerwach, które teoretycznie dostępne tylko dla wspinaczy. Jednak dzięki instalacji sztucznych ułatwień  jak stalowe liny po wiszące mosty są one osiągalne praktycznie przez każdego. Żelazne percie to idealny zestaw dla tych którzy nie chcąc iść w największe ekstremum, pragną poczuć czar powietrza pod nogami.

Nasz kurs zaczniemy od małej unifikacji wiedzy ogólnogórskiej, by zaraz po tym płynnie przejść do tematów stricte związanych z via ferratami – od kasku po dobre buty. Nasi instruktorzy przekażą Tobie wiedzę jak czytać schematy tzw. topo i odnosić je do realnych warunków w terenie.

Później pokażemy Ci najważniejsze elementy w pokonywaniu żelaznych dróg – od orientacji, przez technikę pokonywania trudności po radzenie sobie z prostymi sytuacjami awaryjnymi. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody gór Słowacji i z merytorycznym, acz zabawnym komentarzem naszych instruktorów – nie tylko o suchych faktach rodem ze świata wspinania.

Program obejmuje m.in. tematy:
podstawy planowania, taktyki i przygotowania wyjścia górskiego, obsługa sprzętu ferratowego, przemieszczanie się w prostym terenie i tym wymagającym użycia asekuracji, rozwiązania dla prostych sytuacji awaryjnych.

Działamy na terenie ogródka ferratowego Dve Veže w Wielkiej Fatrze i na Ferracie HZS Martinské hole w Małej Fatrze. Oba te rejony oferują odmienne warunki doskonale wdrażające w różne rodzaje ferrat jakie spotkacie za granicą, połączone z szybkim dojazdem z Polski.
Pierwszy to mocniej nastawiony na przestrzeń i ekspozycje rejon skalnych turni oplecionych dziewięcioma ferratami z licznymi przygodowymi odcinkami (mostki tybetańskie, podniebne ławeczki, przewieszenia, długie trawersy).
Druga ferrata jest szlakiem wejściowym na szczyt, przedzielonym wieloma sekcjami ferratowymi i malowniczymi mostami linowymi w wąwozie Piwowarskiego Potoku.

Jako jedyna szkoła górska posiadamy pisemną zgodę Gothal Liptovská Osada na pracę na ich ferracie Dve Veže.

W cenie:
opieka certyfikowanego instruktora,
wypożyczenie sprzętu ferratowego,
realizacja programu,
wpłata na ferratę Dve Veže (5€)*,
certyfikat ukończenia.

Nie jest zawarty w cenie dojazd (można w miarę miejsc skorzystać z transportu naszych instruktorów), wyżywienie, i inne, które nie zostały wymienione w akapicie “w cenie”.
(*)dotyczy terminów realizowany w tym rejonie.

7.00-8.00 ‒ wyjazd z Krakowa*
10.30 ‒ spotkanie na parkingu pod ferratą, rozdanie sprzętu i rozpoczęcie zajęć
10.45-17.30 ‒ zajęcia praktyczno-teoretyczne na ferracie
17.45 ‒ zakończenie zajęć
20.30 (około) ‒ powrót do Krakowa*

*dotyczy osób, które zadeklarowały chęć nieodpłatnego przejazdu z naszymi instruktorami
(godziny i kolejność zajęć mogą ulec zmianom i są orientacyjne)

Lista sprzętu do pobrania.

Jako ubezpieczenie polecamy wykupienie członkostwa w Deutscher Alpenverein S. Kattowitz – oddziale największego na świecie klubu wysokogórskiego i związku sportowego (kontakt odbywa się po polsku).

Jeśli jednak potrzebujesz ubezpieczenia krótkoterminowego nasz zaprzyjaźniony broker PZU ma przygotowaną ofertę dla kursantów – w celu jej uzyskania skontaktuj się z Bogdanem Wójcikiem tel.+48 508 329 807 email: mcfbw66@gmail.com