Kurs Via Ferrata

Zapał do górskich wypraw nie gaśnie? Szukasz miejsc z widokami, które zostaną z Tobą na dłużej i wyzwań, które podniosą poziom adrenaliny?

Kuj żelazo póki gorące, a raczej przekuj swoją pasję na praktyczne umiejętności na szlakach via ferrata.

Cena: 1600 PLN

cena nie zawiera kosztów noclegu i dojazdu*

Po wybraniu terminu zobaczysz informacje o liczbie dostępnych miejsc!

Czas trwania: 3 dni

Poziom zaawansowania: początkujący

Zaczynamy w: Weichtalhaus (Raxalpe)

Grupa: 5 osób

Teren: Alpy

Nocleg: Weichtalhaus (Raxalpe)

Nazwa via ferrata ( czyli żelazna droga) wzięła się od stalowych elementach instalowanych na szlaku, które ułatwiały pokonywanie trudniejszych miejsc. Dzięki nim bezpieczeństwo pozostaje na akceptowalnym poziomie nawet dla początkującego turysty. Podstawowym wyposażeniem żelaznej perci jest lina poręczowa zamontowana na trudniejszych sekcjach. Jest to lina wykonana ze stali. Umożliwia autoasekurację poprzez przypinanie się lonżą z absorberem. Dodatkowo, w trudniejszych miejscach montowane są ułatwienia: klamry, sztyfty, drabinki i mosty wiszące. Warto jednak zauważyć, że niemiecki odpowiednik tej nazwy:“Klettersteig” – czyli droga wspinaczkowa może być mylący, ale świetnie oddaje przygodowy charakter tych szlaków. Są one bowiem miejscem dającym poczucie wspinaczki, jednak bez tak wysokich wymagań jakie stawia alpinizm. Via ferraty to idealna aktywność dla tych, którzy chcieliby poczuć lekki dreszczyk emocji, nie wchodząc jednocześnie w sporty ekstremalne.

Kurs via ferrata przeniesie Twoją przygodę z górami na wyższą półkę, a my przygotujemy Cię do samodzielnego poruszania się na trasach typu via ferrata/klettersteig. Dzięki nam sprawnie pokonasz ferraty o każdym stopniu trudności i poradzisz sobie na drogach o charakterze graniowym.
Program obejmuje m.in. tematy:
planowanie, taktyka i przygotowanie wyjścia górskiego, obsługa sprzętu ferratowego, przemieszczanie się w prostym terenie, poruszanie się w terenie wymagającym użycia asekuracji, rozwiązywanie sytuacji awaryjnych(zjazdy i asekuracja linowa).

Działamy na terenie całego masywu Raxalpe – masywu około stu kilometrów od Wiednia, ze szczególnym uwzględnieniem Höllental.

Rejon, który niegdyś kiedyś mekką wiedeńskich pionierów alpinizmu, dzisiaj jest centrum wszelakich aktywności górskich – od prostych spacerów po wielowyciągowe wspinaczki. Nie mogło zabraknąć tam również klettersteigów, czyli z włoska via ferrat. W czasie naszego kursu zwiedzimy kilka, które są uznane za najpiękniejsze i najstarsze w całej Austrii – między innymi Hans von Haid Steig, Alpenvereinsteig oraz Gaislochsteig.

Naszą bazą będzie centrum szkoleniowe Naturfreunde – Weichtalhaus, które posiada własny ogródek ferratowy o pełnej skali trudności (od A do F). Oferuje ono nam wygodne noclegi w przestronnych salach i dobrą kuchnie. Wszystko to jest zarezerwowane przez nas przed sezonem (nocleg i wyżywienie opłacacie na miejscu w recepcji). Warte podkreślenia podkreślenia jest to, że parkujemy auta tuż obok schroniska, skracając logistykę do niezbędnego minimum.

W cenie:
opieka certyfikowanego instruktora,
realizacja programu,
wypożyczenie sprzętu,
certyfikat ukończenia.

Nie jest zawarty w cenie dojazd (można, w miarę miejsc, nieodpłatnie skorzystać z transportu z naszymi instruktorami), wyżywienie, nocleg i inne, które nie zostały wymienione w akapicie “w cenie”.

1 dzień:
1400-15.00 – spotkanie na parkingu schroniska Weichtalhaus
15.00-19.00 – zajęcia praktyczno-teoretyczne w ogródku wspinaczkowym
2 dzień:
9.00-18.00 – wycieczka – zajęcia praktyczne na okolicznych via ferratach
18.00-20.00 – obiadokolacja i przerwa
20.00-22.00 – zajęcia teoretyczne i integracja
3 dzień:
9.00-14.00 – zajęcia praktyczne na ferracie ćwiczebnej
14.00-14.30 podsumowanie zajęć oraz zakończenie kursu

(godziny i kolejność zajęć mogą ulec zmianom i są orientacyjne)

Lista sprzętu do pobrania.

Jako ubezpieczenie polecamy wykupienie członkostwa w Deutscher Alpenverein S. Kattowitz – oddziale największego na świecie klubu wysokogórskiego i związku sportowego (kontakt odbywa się po polsku).

Członkostwo w DAV lub PTTK(Naturefriends International – NFI) umożliwia również uzyskanie zniżki w schronisku Weichtalhaus na noclegi. Parking przy schronisku jest darmowy.

Jeśli jednak potrzebujesz ubezpieczenia krótkoterminowego nasz zaprzyjaźniony broker PZU ma przygotowaną ofertę dla kursantów – w celu jej uzyskania skontaktuj się z Bogdanem Wójcikiem tel.+48 508 329 807 email: mcfbw66@gmail.com