Wprawka do kursu

Jeszcze w pierwszych dniach stycznia martwiliśmy się, czy spadnie śnieg – spadło go mnóstwo. Na sam początek roku zaproponowaliśmy skróconą, ale bardzo treściwą formę kursu – warsztaty lawinowe. Coś na zachętę do uczestnictwa w pełnym szkoleniu dla tych, którzy w nim jeszcze nie uczestniczyli – i z drugiej strony przypomnienie wiadomości dla osób po pełnym kursie.

Piątek, 4 stycznia, wieczór na Markowych Szczawinach. Gdy do schroniska dociera reszta kursantów, powoli zaczynamy zajęcia. Startujemy od plecaków typu ABS i Avalungów; po czym przechodzimy do meritum – trójcy lawinowej. Kursanci dowiadują się, do czego służą detektor, sonda i łopata oraz jak ich używać – a także na czym polega organizacja pracy na lawinisku. W mgnieniu oka robi się późno, więc uciekamy do pokojów na zasłużony wypoczynek. Po wieczornej części teoretycznej rano wszystkich czeka trening

Sobota. Po godzinie 9 spotkanie w schroniskowej jadalni. Sebastian tłumaczy, jak poruszać się po terenie zagrożonym obsunięciem śniegu oraz jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom lawin. Po godzinie – wreszcie wymarsz ze schroniska i poszukiwanie wcześniej ukrytych detektorów. Teren jest całkiem spory, a śniegu ciągle przysypuje. Kursanci biegają z detektorami, pokonują kolejne zaspy, sondują i kopią. Każdy z nich szybko odnajduje „ofiarę lawiny”, mogąc przy okazji wypróbować starszy i nowszy sprzęt.

W południe przerwa obiadowa. Biały puch ciągle sypie z nieba, wieje wiatr – idealne warunki na szkolenie. Idziemy zatem na górę, by znów pokopać w śniegu i w praktyce sprawdzić, jak szuka się człowieka zasypanego przez lawinę, wyposażonego (lub nie) w detektor. Sebastian uczy poszukiwania w różnych wariantach, zależnych od liczby zasypanych i liczby poszukujących. Gdy zbliża się koniec zajęć praktycznych i schodzimy już do schroniska, w grupie słychać donośne „LAWINA!!!”. Kursanci, ku naszej radości, w kwadrans odszukują dwoje „zasypanych”. Pierwsze warsztaty przeprowadzone w tym roku kończą się sukcesem.

W najbliższy weekend znów ruszamy na Babią Górę. W schronisku na Markowych Szczawinach w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprowadzimy wykład o lawinach i ratownictwie w nich. Szczegóły 9 Karpackiego Finału WOŚP z Lawiny.com w tym linku . Zapraszamy!