V Biwak zimowy przeszedł do historii – mieliśmy przyjemność współorganizować go i prowadzić szkolenia z zakresu terenoznawstwa i gotowania w namiocie. O tym jak tam było i co się zdarzyło możecie przeczytać tutaj:

Pierwszy z weekendowych wieczorów należał do Kingi Baranowskiej, gościa specjalnego imprezy. Schroniskowa jadalnia, w której opowiadała o swoich górskich podróżach, była wypełniona po brzegi. Himalaistka zabrała wszystkich w niesamowitą podróż na sam szczyt Kanczendzongi.

To był dla mnie najważniejszy szczyt w życiu. Dedykuję go Wandzie Rutkiewicz – mówiła w trakcie pokazu ze swojej ubiegłorocznej wyprawy.

Szkolenie w naszym wydaniu

Uczestnicy zasypali Kingę lawiną pytań, dzięki czemu poznaliśmy między innymi szczegóły najbliższej ekspedycji w Himalaje, która rozpoczyna się 11 marca. Kinga w czteroosobowym zespole rusza na Annapurnę. To ostatni szczyt Korony Himalajów, którego nie zdobył jeszcze Piotr Pustelnik. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych w prawdziwie rodzinnej atmosferze.

Lubię takie kameralne spotkania w schroniskach, bo mam wrażenie jakbym spędziła w nich pół życia – tłumaczyła na zakończenie Kinga Baranowska.

 

Biwak zimowy to jednak przede wszystkim impreza edukacyjna. W sobotę i niedzielę odbyły się szkolenia, mające przybliżyć uczestnikom zagadnienia związane z zimowymi wędrówkami po górach. Była nauka kopania jam śnieżnych, omówione zostały podstawy posługiwania się czekaniem i rakami, przybliżone zostało terenoznawstwo zarówno w formie tradycyjnej (mapy), jak i nowoczesnej (GPS). Ponadto, ratownicy GOPR przeprowadzili profesjonalne szkolenie lawinowe i radzili, w jaki sposób prawidłowo wzywać pomoc, gdy na szlaku przytrafi się nam coś złego.

Kinga i Kuba Z kolei medycy przybliżyli podstawowe umiejętności z udzielania pierwszej pomocy. Niespodzianką był także nocny spacer na rakietach śnieżnych, który zakończył się ogniskiem z kiełbaskami. A podczas nocy filmowej goście obejrzeli między innymi film o stuleciu TOPR („Na każde wezwanie naczelnika”, reż. Anna Maria Filipow).

„V Biwak Zimowy n.p.m. ProTrek” już po raz drugi odbył się na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim w gościnnych progach państwa Marii i Eugeniusza Ogrodowiczów.