Zapraszamy do nowego artykułu Sebastiana w “Gazecie Górskiej” dotyczącym wszystkich dostępnych w sprzedaży systemów poduszek lawinowych:

BEZPIECZNIEJSZA ZIMA W GÓRACH str. 8
“Plecaki lawinowe. Kolejny patent na zwiększenie szans przeżycia lawiny.”
Lawiny to potężny żywioł, ale  dla ludzi wychodzących w góry zimą stanowią ryzyko wkalkulowane w ich pasję. Nie znaczy to jednak, iż ryzykują oni, nie patrząc na konsekwencje. Dlatego właśnie narodziło się tak wiele pomysłów dotyczących sposobów uniknięcia białej, szarżującej śmierci.

Gdy ponad 25 lat temu Peter Aschauer projektował swój pierwszy plecak ABS®, jedynym sposobem ochrony życia po wpadnięciu w lawinę były niedoskonałe jeszcze detektory lawinowe, sondy, łopaty, sznury lawinowe czy dopiero rodzący się system Recco®, tudzież dostępne tylko służbom ratowniczym psy lawinowe. Szczęśliwie pierwszy konstruktor tego rewolucyjnego rozwiązania, jak się później okazało, miał możliwość zaobserwować wypadek z udziałem myśliwego niosącego ustrzeloną łanię. Strzelec wpadł w lawinę, jednak został na powierzchni, mając zdobycz zarzuconą na szyję. To wydarzenie zmotywowało Aschauera do podjęcia pracy nad nowym sposobem ratunku z lawiny, który wykiełkował w jego umyśle. – cd. w wydaniu papierowym(…)